10 maja, 2016 Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Rafał Traks: Sport narzędziem promocji i budowania przewagi konkurencyjnej.

Sport jest skutecznym elementem promocyjnym o bardzo wysokim potencjale. Może też być z powodzeniem wykorzystywany jako element budowy przewagi konkurencyjnej miast i regionów. Niestety niewiele miast w Polsce wykorzystuje sport jako narzędzie promocji oraz element budowania przewagi konkurencyjnej. Nasze miasto jest tego najlepszym przykładem. Dzięki szeroko rozumianym działaniom sportowym miasto ma szansę uczestniczyć w życiu społecznym swoich obywateli. Promocja przez sport może być łatwym i skutecznym narzędziem komunikacji z otoczeniem oraz podkreślać przywiązanie mieszkańców do terytorium a, co ważniejsze, poczucie odpowiedzialności za sprawy lokalne.

Sport w ofercie dla inwestorów

Oczywistym celem miasta jest przyciągnięcie inwestorów oraz turystów, którzy wzbogacą jego budżet. Jednak, aby pozyskać inwestora, należy profesjonalnie przygotować ofertę. Złym sposobem jest, praktykowane w wielu miastach, wywieranie przez władze presji na firmie, że jeśli nie zainwestuje w sport lokalny lub kulturę, nie skorzysta z ulg, specjalnie wydzielonej strefy ekonomicznej bądź. Sport ma pomóc i stać się dodatkowym elementem oferty.
Aby strategia sportu przyniosła efekt, oparta musi być na kreatywności osób ją tworzących, na pomyśle, który będzie budował wizerunek miasta czy regionu, a w efekcie stanie się elementem budowania przewagi konkurencyjnej. Polskie miasta, gminy popełniają zasadniczy błąd, który polega na rywalizacji z „sąsiadem”.
Wiele miast posiada swoją cechę, symbol ukształtowany przez historię. Toruń ma pierniki, Poznań chwali się koziołkami, Częstochowa kojarzona jest z kultem religijnym oraz klasztorem… A które polskie miasto słynie ze sportu?
Dlaczego Elbląg nie może się stać miastem piłki ręcznej. Tym bardziej, że piłka ręczna w kraju jest coraz bardziej popularna. W elbląskich szkołach coraz więcej dzieci chce trenować szczypiorniaka. Powstają OSPRy oraz prywatne akademie Handballa.

Promocja aktywnego spędzania czasu

Promocja poprzez sport to nie tylko finansowanie klubów sportowych. To również promocja aktywnego spędzania czasu na przykładzie inwestowania w infrastrukturę sportową czy rekreacyjną (np. aquapark). Coraz częściej Elblążanie korzystają z tej formy spędzania wolnego czasu.
Komórka promocji czy profesjonalna Agencja Reklamowa
Miasta coraz częściej tworzą specjalnie wydzielone komórki do spraw promocji, których celem jest opracowanie wieloletniej strategii budowania wizerunku. Jednak powszechną praktyką na Zachodzie staje się wynajmowanie agencji reklamowej, public relations, która szuka sposobów komunikacji z otoczeniem w celu określenia, rozwinięcia i rozpowszechnienia silnego, pozytywnego wizerunku miasta lub regionu. Konieczni są profesjonaliści w dziedzinie PR, którzy znają środowisko dziennikarskie, potrafią przygotowywać informacje prasowe. Profesjonalny Rzecznik dzięki współpracy z mediami dociera do potencjalnych inwestorów, przekazując informacje o przygotowanej ofercie, a jednocześnie zachęca do współpracy przy organizacji imprez sportowych i kulturalnych. Szczególnie ważną rolę pełni również w przypadku wydarzeń sportowych.
Każde zaangażowanie miasta w sport powinno zostać poparte działaniami public relations, które polegają na zarządzaniu informacją, mającą na celu wywarcie wpływu na uczucia, opinie lub przekonania społeczności wobec danej organizacji i jej działań, jak również stworzenie atrakcyjnego wizerunku.

Sportowcy twarzami Elbląga

Jeżdżąc po Polsce często u wjazdu do miast widziałem wielkie bilbordy ze znanymi twarzami sportu, które osiągnęły sukces. Hasło „Jestem stąd” ma na celu spowodowanie, iż dane miasto jest spostrzegane jako miejsce, w którym można odnieść sukces, co podnosi ocenę potencjalnych inwestorów na danym terenie. Takie umowy promocyjne samorządy zawierają na wykorzystanie wizerunku sportowców, promocji samorządów w trakcie rozgrywania zawodów czy podczas konferencji.
Gdy gdzieś ujrzymy twarz sportowca, to od razu kojarzy nam się z daną miejscowością.
Unikalna impreza sportowa związana z celami sportowymi
Aby impreza sportowa stanowiła źródło przewagi konkurencyjnej, powinna być:
rzadka (najlepiej niedostępna dla konkurencji),
trudna do imitacji,
cenna (pozwalająca na efektywną realizację celów biznesowych, budowę wartości dla mieszkańców),
efektywnie wykorzystana, zgodnie z celami biznesowymi.

Ostatnia cecha pozwala budować relacje z firmami – potencjalnymi inwestorami, oraz przyciągać kapitał. Wielu wydarzeniom coraz częściej towarzyszą eventy skierowane do przedsiębiorców, przedstawicieli mediów czy też artystów. Naturalną konsekwencją organizacji imprezy sportowej jest aktywizacja gospodarcza w wielu sektorach, m.in. hotelarstwie i gastronomii, transporcie, reklamie itd.
W moim przekonaniu w budżecie miasta winny zostać zabezpieczone środki na promocję wydarzeń oraz imprez o randze Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, rozgrywek europejskich  czy Mistrzostw Kraju. Najlepszym dysponentem tych środków będą kluby uczestniczące w tych rozgrywkach. Oczywiście kluby sportowe, którym zostaną przekazane dane środki będą musiały się z tych środków rozliczyć przedstawiając odpowiednie fotorelację, relacje czy inne materiały prasowe promujące Nasze miasto.

Updated: 05-10-2016